Uludağ Bursa Turu
Buradasınız: Anasayfa / Turlarimiz
Uludağ Bursa Turu
TUR ADI
Uludağ Bursa Turu
Uludağ / Bursa
YURTİÇİ TURLAR

Tur Süresi: 2 GÜN 1GECE

 

1.GÜN: Siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra istanbul Yalova üzerinden ilk durak Cumalıkızık, Cumalıkızık Köyü tam bir zaman kapsülü. Otantik dokusunu iyi şekilde korumuş, şirin köylerimizden. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir köyde yaşamak nasıl bir şeymiş merak ediyorsanız, Cumalıkızık doğru adres… Sabah kahvaltımızı burada aldıktan sonra sokakları gezmeye başlıyoruz. (Sabah kahvaltısı ekstradır). Bu zaman kapsülünden çıkmış sokakları arşınlamak buranın olmazsa olmazı. Cumalıkızık ’ta yaklaşık 270 tane ev var ve bunların yarısından fazlasında halen aktif olarak yaşam devam ediyor. Cumalıkızık turumuzun ardından Uludağ Kayak Merkezi’ne doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuk sonrasında Uludağ’a varıyoruz.

 

Yolculuk esnasında birbirinden güzel Bursa manzaralarına şahit olabilirsiniz. Uludağ Kayak Merkezi, Bursa sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir. Yüksekliği 2543 m’dir. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Uludağ’ın uzunluğu 40 km’yi bulmaktadır. Uludağ, 1. ve 2. olmak üzere 2 bölgeden oluşmaktadır. Bizler 1. Bölgede kayak yapmak isteyen misafirlerimiz ile kayak takımlarımızı temin ederek piste doğru yürüyüşe geçiyoruz (Kayak takımı ve malzemeleri ekstradır). Kayak eğitmenimizin sizlere bilgiler vermesinin ardından verilen zaman içerisinde kayak yapabilir, telesiyejler ile kısa veya uzun tur atabilir, dilerseniz de bir şeyler içebilirsiniz. Verilen zaman sonunda kiraladığımız eşyalarımızı teslim ederek araçlarımıza geçiyor ve Bursa’da ki otelimize doğru dönüşe geçiyoruz. Akşam yemeğimiz otelimizde verilmektedir.

2.GÜN: Ulucami – Tophane – Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri – Yeşil Cami ve Yeşil Türbe – Emir Sultan Cami ve Türbesi

Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrasında gezimize Bursa’nın Ayasofya’sı Ulucami’den başlıyoruz. Anadolu Türk mimarlığının en büyük camisi olan Ulu Camii, Bursa'nın merkezidir ve itibarı en yüksek mabedidir. Evliya Çelebi'nin deyimiyle Bursa'nın Ayasofya'sıdır. Yıldırım Bayezid tarafından 1396- 1399 yılları arasında mimar Ali Neccar'a yaptırılan abidevî eser, erken dönem Osmanlı sanatının en önemli örneğidir. Açılışında ilk hutbeyi Somuncu Baba'nın verdiği bu kutlu mekânın ilk imamı da Mevlid-i Şerif'in yazarı Süleyman Çelebi'dir. Ardından geçmişin en önemli iki ismi Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini ziyaret ediyoruz. Bursa Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri ilk olarak aynı çatı altında inşa edilmiştir. Ancak 1855 yılında yaşanan deprem sonrası büyük bir yıkım oluşmuştur.

 

Daha sonra türbeler, Sultan Abdülaziz tarafından 1863 tarihinde ayrı bir şekilde inşa edilmiştir. Türbelerin üzerinde ise kubbe ve girişinde de 4 adet sütun bulunmaktadır. Ayrıca Orhangazi Türbesi’nde Emir Süleyman, Musa Çelebi, Sultan 2. Beyazıt’ın oğlu Korkut, Nilüfer Hatun ve kızı Fatma’da bulunmaktadır. Osmangazi Türbesi’nde ise oğlu Alaaddin Bey ve eşi Aspurça Hatun’un sandukaları yer almaktadır. Tophane de yer alan saat kulesi ve Bursa şehir manzarasını fotoğrafladıktan sonra Yeşil camiye doğru hareket ediyoruz. 1419 yılında, Çelebi Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. “Ters T” planlı camilerden olan Yeşil Cami, Bursa’nın olduğu kadar ülkemizin de en güzel tarihsel yapılarından biridir. Caminin mimarı Hacı İvaz Paşa’dır. Ardından Yıldırım Bayezıt’ın kızı ve Emir Sultan’ın eşi Hundi Hatun tarafından, Emir Sultan’ın vefatı üzerine yaptırılmış Emir Sultan Cami ve Türbesini ziyaret ediyoruz. Sonra Kırklareli’ye doğru yolla çıkıyoruz. Siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakarak bir sonraki gezide görüşmek dileği ile Vedalaşıyoruz

Tura Dahil Hizmetler

1 Gece Konaklama

1Akşam yemeği

1 Sabah kahvaltısı

Ulaşım

Araç içi ikramlar

Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

Mili park giriş ücretleri

Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Tur Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar

Öğle Yemekleri

Ekstra Turlar

Kayak Takımı ve Malzemeleri

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın