Güneydoğu Anadolu Turu
Buradasınız: Anasayfa / Turlarimiz
Güneydoğu Anadolu Turu
TUR ADI
Güneydoğu Anadolu Turu
Güneydoğu Anadolu
YURTİÇİ TURLAR

5 GECE 6 GÜN (4 GECE OTEL KONAKLAMA)

*ERKEN REZERVASYON KAMPANYASINI KAÇIRMAYIN!

ADANA - GAZİANTEP - HALFETİ - ŞANLIURFA- HARRAN - BALIKLIGÖL - GÖBEKLİ TEPE- MARDİN- MİDYAT - HASANKEYF - DİCLE NEHRİ - KAHTA - NEMRUT - ADIYAMAN - ATATÜRK BARAJ GÖLETİ - KAHRAMANMARAŞ

 

PROGRAM

 

  1. Gün: ADANA - GAZİANTEP

Türkiye` nin en büyük camii olma özelliğine sahip olan, SABANCI MERKEZ CAMİİ’ ni ve şehrin simgesi olan TAŞ KÖPRÜ` yü panaromik olarak gördükten sonra, SEYHAN BARAJ GÖLETİ etrafında otobüsümüzle gezip, ardından ŞAHİN BEY` in şehri GAZİANTEP` e ulaşıyoruz. Fabrikalarıyla, geniş ve düzenli caddeleri, parkları bulvarları meydanları ile gerçekten metropol olmaya aday GAZİANTEP’ te, panoramik şehir turu yapıyoruz. Bu esnada KALE` yi ve şehrin onemli yapılarını görebilme fırsatı yakalıyoruz. Öğle yemeğimizi yöresel yemeklerden aldıktan sonra, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ` ni rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Ardından çarşılar bölgesine gelerek, ZİNCİRİYE BEDESTENİ, BÜYÜK PASAJ, ALMACI PAZARI, BAKIRCILAR ÇARŞISI’ nı gezip, İMAM ÇAĞDAŞ’ ın önünde serbest zamanla birlikte baklava, hediyelik eşya ve Antep fıstığı alışverişlerimizi yapıyoruz. Serbest zaman sonrasında 17.yüzyılda Tekke Camii Külliye binası içine kahve-kütüphane olarak kullanılan ve günümüzde TAHMİS KAHVESİ olarak anılan mekânda, Sütlü Melengiç Kahvelerimizi içerek, bugünkü turumuzu keyifle sonlandırıyoruz. Gaziantep’te Konaklaması OTEL’ imize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

  1. Gün: HALFETİ - ŞANLIURFA-HARRAN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından bizi büyüleyecek olan KARAGÜL diye tabir edilen HALFETİ` ye geçiyoruz. Birecik Baraj Gölü üzerinde 1 saat sürecek muhteşem bir Tekne Turuna(ekstra) çıkıyoruz. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyü’ nü gezdikten sonra tekrar Halfeti’ ye dönüyoruz. Güneydoğu’ nun bu saklı cennetinde geçireceğimiz güzel saatlerin ardından, peygamberler şehri ŞANLIURFA` ya gidiyoruz. BALIKLI GÖL - AYN ZELİHA GÖLÜ, HZ. İBRAHİM` in doğduğu MAĞARA, RIZVANİYE CAMİİ, GÜMRÜK HAN ve BEDESTEN çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Buradaki serbest zamanın ardından HARRAN’ a hareket ediyoruz. İslamiyet döneminin ilk üniversitesi olarak bilinen HARRAN ÜNİVERSİTESİ, HARRAN ULU CAMİİ, HARRAN HÖYÜK, HARRAN KALESİ ve dünyada hiçbir yerde bulunmayan kendine özgü mimarisi ile HARRAN KONİK KUBBELİ EVLERİ’ ni gezdikten sonra, ŞANLIURFA’ da OTEL’ imize yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle SIRA GECESİ` ne (ekstra) gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

  1. Gün: GÖBEKLİTEPE, MARDİN ve MİDYAT

Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında,dünya tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan, 11.500 yıl önce yapılmış ve yapıldıktan 2000 sene sonra üstü esrarengiz bir şekilde kapatılmış olan dünyanın ilk tapınağı GÖBEKLİTEPE gezimizle başlıyoruz (Açık olması halinde). İlk heykel atölyesinin bulunduğu Göbeklitepe, aynı zamanda nohut, mercimek, buğdayın dünyada ilk ekildiği topraklar ve tarım tarihinin başladığı yer olarak bilinmektedir. Tarihin akışını değiştiren Göbeklitepe gezimizin ardından, Gecesi Gerdanlık, Gündüzü Seyranlık olan MARDİN`e hareket ediyoruz. Süryanilerin bölgedeki dinsel ve kültürel var oluşlarının tarihsel bir simgesi olan DEYR-UL ZAFARAN MANASTIRI’ nı ziyaret ediyoruz.

 

Daha sonra, ULU CAMİİ -ARKEOLOJİ MÜZESİ –ZİNCİRİYE MEDRESESİ ve Mardin kültürü ve mimarisi ile bütünleşmiş yapıları gezip, Mardin’in dar sokaklarını ve taş mimarisini keşfediyoruz. Ardından Mardin çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Çarşıda yöreye özgü eski baskı kalıplarıyla basılmış yazmalar, bakır çerezlikler ve şamdanlar, kilim ve el yapımı keçe, tesbihler, puşi, şarap, ahşap işçiliği ürünleri, badem şekeri, leblebi, mırra cezvesi ve kulpsuz özel fincanlar gibi hediyelik eşya alışverişleri yapabilirsiniz. Serbest zamanın devamında MİDYAT’ a geçiyoruz. Midyat, mimari alanda bölgenin lideri konumunda. Tarihi yapısını o kadar güzel korumuş ki, insan burada kendini adeta bir Orta Çağ kentinde gibi hissediyor. Zengin bir mimari doku içinde bulunan yörenin taş ustalarının incelikli becerileri, Midyat` a bir Açıkhava müzesi görünümü kazandırmakta. Ayrıca, Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği TELKARİ sanatının en iyi örneklerini burada bulabilirsiniz. Midyat sokaklarını gezerek, alışverişler yaptıktan sonra, ‘’Sıla’’ ve ‘’Adını Kalbime Yazdım’’ dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evi‘ ni geziyoruz. Turumuzun ardından HOTEL`imize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

  1. Gün: HASANKEYF - DİCLE NEHRİ - KAHTA - NEMRUT - ADIYAMAN

Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında, yakında Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan HASANKEYF’ e doğru yola çıkıyoruz. Şehrin önemi hakkında rehberimizden bilgilerimizi alıp, belkide son kez göreceğiniz Hasankeyf’ e veda ediyoruz ve Batman–Siverek güzergâhı üzerinden KAHTA’ ya ulaşıp minibüslerle (ekstra) NEMRUT’ a çıkıyoruz.( Nemrut Dağına Hava koşuları ve zaman kalırsa çıkılacaktır) Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası ve ‘’Kralların Tahtı’’ olarak adlandırılan NEMRUT; yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır. Dünyada güneşin en güzel battığı noktada muhteşem gün batımını seyrettikten sonra minibüslerle OTEL‘ imize Otelimize yerleşiyoruz Akşam yemeği ve konaklama Otelimizde

 

  1. Gün: ADIYAMAN -KAHRAMAN MARAŞ

Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında yol güzergahımızda bulunan, ATATÜRK BARAJ GÖLETİ`ni görerek, Kahramanmaraşa geliyoruz, Kahramanmaraş Kalesi

Kahramanmaraş’ta kent merkezinde tepenin üzerine inşa edilmiştir. Kalenin M.Ö 1. Ya da 2. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Dikdörtgen yapılıdır. Kale duvarları ve burçları zaman zaman onarım görmüştür.

Kahramanmaraş Müzesi

Daha önce kale üzerinde inşa edilen müze 1975 yılında yeni binasına geçmiştir. Kahraman Maraş Müzesi’nde Prehistorik, Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Müzede yaklaşık 30 bin eser barınmaktadır. Kahramanmaraş gezisinide yaptıktan sonra

Dönüş yolluna girip Kırklareline dogru geliyoruz, Siz değerli misafirlerimizi aldığımız Noktalara bırakarak tekrar buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

NOT: Nemrut Turu, hava koşulları müsait olduğu takdirde gerçekleşecektir.

Katılım Koşulları ve İptal İade Şartları

Bize danışmadan Karar vermeyiniz..

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın